Gdynianin pobiegnie na biegunie. Powodzenia Suchy!

Opublikowano piątek, 8 kwietnia 2016, ostatnia aktualizacja piątek, 8 kwietnia 2016 12:34:54

W najzimniejszym maratonie na świecie, który w najbliższym czasie na biegunie północnym, wystartuje Polak. Jest nim Piotr Suchenia, biegacz, maratończyk, triathlonista i pracownik Gdyńskiego Centrum Sportu. Trzymamy kciuki za sukces!

Kres ludzkiej wytrzymałości

Raz do roku na biegunie północnym organizowany jest najzimniejszy maraton na świecie – North Pole Marathon, czyli bieg na dystansie 42 kilometrów i 195 metrów. Zawody odbywają się w ekstremalnych warunkach pogodowych, przy porywistym wietrze, który sprawia, że temperatura odczuwalna sięga poniżej –40 stopni Celsjusza, czyniąc ten bieg jednym z najtrudniejszych na świecie. - Lekko na pewno nie będzie, ale taki właśnie jest maraton. On nie uznaje kompromisów i bardzo dosadnie ukazuje wszystkie słabe strony człowieka – mówi Piotr Suchenia.

Wiele odcieni sportowej pasji

Suchenia na co dzień jest pracownikiem w Gdyńskim Centrum Sportu, gdzie zajmuje się organizacją imprez, w tym największego cyklu biegów ulicznych w kraju – PKO Grand Prix Gdyni. Jest także trenerem personalnym. W swoim życiu ukończył już 24 maratony, m.in. w tak odległych miejscach, jak Jamajka, Bangkok, Tromso czy Majorka. Jego rekord życiowy wynosi 2 godziny 29 minuty i 34 sekundy. Poza sportem uwielbia podróże – chciałby ukończyć biegi na koronnym dystansie na każdym z kontynentów na globie.

Nocleg w namiocie

Żeby dostać się na biegun nie wystarczy kupić bilet na samolot czy zarezerwować hotel, gdyż nie latają tam normalne samoloty i nie ma tam hoteli. W ramach opłaty startowej organizator zapewnia transport specjalnie przygotowanym samolotem oraz nocleg w… namiotach w rosyjskiej bazie arktycznej Barneo. Innej drogi dojazdu czy noclegu po prostu nie ma. Grono śmiałków jest więc ograniczone choćby tak prozaiczną kwestią…  jak liczba miejsc w samolocie. W zawodach wystartuje 56 zawodników z 21 krajów. Wśród nich będzie 2 naszych rodaków.

Wyzwanie dla elity

Tegoroczna edycja North Pole Marathon to czternasta odsłona najdalej wysuniętej na północ imprezy sportowej na ziemi. Zawodnicy de facto biegną po zamarzniętej wodzie. Trasa prowadzi po krach pływających po Oceanie Arktycznym. Od 2002 roku bieg udało się ukończyć ekskluzywnej grupie 378 osób , w tym 319 mężczyznom i 59 kobietom. Rekord zawodów pobity został w 2007 przez Thomasa Maguire z Irlandii i wynosi 3 godziny 36 minut i 10 sekund. Najlepszą kobietą w historii jest zaś Niemka Anne-Marie Flammersfeld, która w 2014 roku pokonała trasę w 4 godziny 52 minuty i 45 sekund.