Zadbaj o bezpieczeństwo dziecka na plaży

Opublikowano poniedziałek, 10 lipca 2017, ostatnia aktualizacja poniedziałek, 10 lipca 2017 09:16:01

Czas wakacji sprzyja wypoczynkowi na plaży, korzystaniu z kąpieli wodnych i słonecznych. Niestety jest to też czas, gdy w ferworze zabawy najmłodsi plażowicze łatwo giną z oczu swoim opiekunom. Jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci na plaży? Zaopatrzyć dziecko w specjalną opaskę.

Słońce, plaża, morze, zasłużony odpoczynek od spraw codziennych, mnóstwo atrakcji i turystów. W takich okolicznościach zdarza się stracić z oczu pochłoniętych zabawą najmłodszych podopiecznych. Jak w takim razie zwiększyć bezpieczeństwo dzieci na plaży?
 
Chociażby zaopatrując je w specjalne opaski rozdawane przez ratowników na gdyńskich kąpieliskach. Są one wodoodporne, można na nich umieścić numer telefonu opiekuna, a także posiadają przydatną funkcję indykatora promieniowania UV. Indykator, czyli wskaźnik, pokazuje natężenie promieniowania słonecznego poprzez zmianę koloru obrazka na tarczy opaski.
 
– Na 4 strzeżonych kąpieliskach morskich, tj. w Babich Dołach, Śródmieściu, Redłowie i Orłowie nasi ratownicy dysponują specjalnymi bezpłatnymi opaskami dla dzieci. Warto zaopatrzyć dziecko w taki gadżet, gdyż zwiększa on bezpieczeństwo na plaży, kontroluje ekspozycję dziecka na słońce, a w razie zagubienia pomaga szybko odnaleźć rodziców. Dlatego ważne jest, aby na opasce umieścić swój numer telefonu – mówi Bartłomiej Rutkowski, instruktor ratownictwa wodnego i koordynator gdyńskich kąpielisk morskich.
 
Ważna jest też wczesna i odpowiednia edukacja dzieci na temat tego, jak zachować się w niebezpiecznych sytuacjach, a przede wszystkim, jak do nich nie dopuścić.
 
– Warto edukować dzieci, że w razie zagubienia na plaży o pomoc należy poprosić osoby zaufania publicznego, czyli w tym przypadku ratowników lub policjantów, którzy patrolują okolice plaż – mówi Krzysztof Kuśmierczyk, rzecznik prasowego Komendanta Miejskiego Policji w Gdyni.
 
I dodaje: – Apeluję do rodziców, aby nie używali Policji jako narzędzia do dyscyplinowania dzieci. Uczenie najmłodszych, że policjantów należy się bać, może potęgować niebezpieczeństwo sytuacji i jednocześnie utrudnić pracę służb, chociażby w takim przypadku, o jakim teraz rozmawiamy, czyli zaginięcia dziecka na plaży.
 
Bezpieczeństwa na plażach pilnuje łącznie 38 ratowników, w tym 4 starszych ratowników. Ich zadanie to czuwanie nad poprawnym funkcjonowaniem kąpielisk. W zespole jest także 4 ratowników medycznych pełniących dyżury w punktach pomocy doraźnej. Zeszłego lata gdyńscy ratownicy zanotowali 208 zdarzeń, natomiast ekipa medyczna interweniowała 403 razy.

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.

Zaloguj się