Zostań studentem Akademii EXPERYMENTU!

Opublikowano piątek, 20 września 2019, ostatnia aktualizacja piątek, 20 września 2019 10:17:13

Centrum Nauki EXPERYMENT zaprasza dzieci w wieku 6-12 lat oraz ich opiekunów na wykłady Akademii EXPERYMENTU.

To już 10. rok naukowej przygody z ciekawymi prelegentami i niezwykłymi tematami.
Rok akademicki z pomocą swoich czworonożnych asystentów rozpocznie podróżnik i trener sportu psich zaprzęgów Grzegorz Linda. Podczas wykładu „Wyprawy i treningi z psami zaprzęgowymi Siberian Husky” opowie historię bohaterskich musherów z Alaski oraz psa Balto, który stał się jej symbolem. Studenci Akademii dowiedzą się, gdzie i do czego wykorzystywano kiedyś psy zaprzęgowe, jakie role pełnią członkowie psiego zaprzęgu oraz jak dzisiaj wyglądają wyścigi – te najdłuższe, najtrudniejsze i te organizowane najdalej na północ. Nietoperze to zwierzęta niezwykłe. To jedyne latające ssaki, a na dodatek poruszające się po zmroku. Wokół nich obrosło wiele mitów i legend. Które z nich są prawdziwe? W listopadzie rozwiejemy wszystkie wątpliwości.
Dzieci spotkają się z chiropterologiem Konradem Bidzińskim z Wydziału Biologii UG, który podczas wykładu „Nocni pogromcy owadów” opowie wiele ciekawych rzeczy na temat nietoperzy, ich ważnej roli w środowisku oraz o tym, dlaczego są pożyteczne dla ludzi i jak ważna jest ich ochrona. Kolejne spotkanie będzie okazją do podróży w czasie.
W grudniu Maciej Flis, prowadzący grupę rekonstrukcyjną Załogi i Mieszkańców XVII-wiecznej Twierdzy Wisłoujście zaprosi na wykład „Podróże w czasie - epoka pończoch i żaglowców”. Mali studenci poznają, jak nasi przodkowie radzili sobie z obroną przed zagrożeniami, jak pozyskiwali pożywienie oraz jak wytwarzali przedmioty potrzebne w życiu codziennym. Podczas nauki dawnych rzemiosł dzieci wykonają własną linę oraz spróbują swoich sił w szkole szermierki – mieczem długim, krótkim oraz piką.
Semestr zakończymy tematem chemicznym, podczas którego studenci Akademii dowiedzą się, czym są kryształy, czy mogą znikać, pachnieć i… wyglądać jak kwiaty. Poznają różnice między brylantem a diamentem, dowiedzą się, które kamienie są najcenniejsze i skąd wzięło się powiedzenie: „krystalicznie czysty”. Podczas wykładu dr. hab. Artura Sikorskiego, prof. UG „Tajemnice kryształów” nie zabraknie eksperymentów chemicznych. Dzieci wykonają doświadczenia, pokazujące niezwykłe właściwości minerałów np. wybuchające kryształy.

Wykłady odbywają się raz w miesiącu w sobotnie przedpołudnia, każdy trwa 45 minut.

Na małych studentów czekają indeksy, karty pracy, a na zakończenie semestru - dyplomy.

Zapraszamy dzieci do dwóch grup wiekowych: - 6-8-latki – godz. 10.00, - 9-12-latki – godz. 11.15.

Koszt biletu wynosi 68 zł za cały semestr (cztery wykłady), obejmuje zarówno wejście dziecka, jak i opiekuna.

Sprzedaż biletów na semestr zimowy zostanie uruchomiona 3 października o godzinie 8.00 na stronie internetowej bilety.experyment.gdynia.pl. Liczba miejsc ograniczona.

Harmonogram i regulamin Akademii EXPERYMENTU dostępne na stronie experyment.gdynia.pl.

Koordynatorka Akademii EXPERYMENTU: Małgorzata Daniluk, e-mail: m.daniluk[at]experyment.gdynia.pl, tel. 58 727 39 71

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.

Zaloguj się