Pilotażowy projekt edukacyjny w Gdyni

Opublikowano wtorek, 29 października 2019, ostatnia aktualizacja wtorek, 29 października 2019 10:08:14

W Gdyni, w podziemiach Hal Targowych - Halo Kultura zakończył się innowacyjny i pilotażowy projekt Edukacja Bez Przymusu.

 Uczestnikami projektu były dzieci nieuczęszczające na co dzień do szkół - dzieci, które zdobywają wiedzę w ramach edukacji domowej. W Trójmieście około 1000 dzieci uczy się w ramach edukacji domowej. Projekt przybliżył gdyniankom i gdynianom, co kryją słowa edukacja domowa, jak wygląda dzień takiego ucznia i zdobywanie przez niego wiedzy oraz relacje z rówieśnikami. Dzieci uczestniczące w projekcie pracowały nad tworzeniem własnej pracowni artystycznej, w ramach istniejącej Otwartej Pracowni Ślad. Wspólnie ustaliły zasady prac projektowych, według metody Dragon Dreaming, wykorzystywanej w najbardziej prestiżowych projektach biznesowych, przez co utwierdzały swoje kompetencje pracy w grupie, relacji z innymi dziećmi i gdyńskimi artystami, którzy zaangażowali się w projekt.

Przestrzeń Halo Kultura wpisała się w główną ideę projektu - łączenie edukacji i kultury. Lokalna społeczność rodzin, które zdecydowały się na edukację domową swoich dzieci włączyła się w działania realizatorów projektu, uczestnicząc tłumnie aż do ostatniego etapu projektu- celebracji, podczas której dzieci zaprezentowały swoje pomysły i wykonane prace.

Pomysłodawczyni projektu Magdalena Błeńska podkreśliła, że to zapoczątkowanie długofalowej współpracy instytucji kultury i edukacji prowadzących do stworzenia w Gdyni programu wsparcia rodzin pozostających w edukacji domowej. . Projekt realizowany był w ramach Programu Narodowe Centrum Kultury Bardzo Młoda Kultura 2019-2021. Operatorem Programu w województwie pomorskim jest Instytut Kultury Miejskiej, instytucja kultury Miasta Gdańska. Organizatorem projektu była Fundacja Wspól Dzielnia w partnerstwie z Fundacją Miejsce Tworzenia, stowarzyszeniem halo kultura oraz Fundacją Wielkie Rzeczy.

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.

Zaloguj się