15 Ekip z Pomorza w Finale 5.Konkursu Lotów Red Bull!

Opublikowano wtorek, 28 lipca 2015, ostatnia aktualizacja wtorek, 28 lipca 2015 14:42:53

Gwiezdne Wojny, Flinstonowie, Jamajka Bobsley Team, minionki, czy Wiewiór z Epoki Lodowcowej – ile drużyn, tyle inspiracji do budowy niezwykłych obiektów, które pojawią się na rampie podczas finału 5. Konkursu Lotów Red Bull w Gdyni. Już 16 sierpnia o pobicie rekordu w lotach zawalczy czterdzieści dzielnych ekip, w tym aż szesnaście z Pomorza.

Reprezentacja województwa pomorskiego jest nie tylko niezwykle silna, ale i bardzo zróżnicowana. Do finału zakwalifikowali się zarówno amatorzy, jak i prawdziwi wyjadacze. Lęk wśród pozostałych zawodników może budzić zwłaszcza Pan Ryszard Szczepański
z zespołu Birkut z Orłowa, który posiada już imponującą kolekcję samodzielnie zbudowanych urządzeń. Od wielu lat konstruuję maszyny latające. Mam ich już na koncie ponad 40. Przez 25 lat budowałem ornithopter, czyli maszynę wzorującą się na pracy skrzydeł ptaka – mówi Pan Ryszard. Nie wszystkim jednak zależy na pobiciu rekordu. Wręcz przeciwnie – część zawodnikówskupia się głównie na przygotowaniunietuzinkowego show.

Śmiałkowie z Pomorza mają także różne podejście do tematu testów samodzielnie zbudowanych pojazdów. W tej kwestii zdania są podzielone – część składów chce przynajmniej wypróbować mechanizmy zastosowane w pojazdach, inni wybierają całkowite zaskoczenie i pójście na żywioł. Wypróbowania bez wątpienia będzie wymagał system zamykania i otwierana muszli, w której na perle zasiądzie syrena Agata z teamu Perła Bałtyku. Tymczasem ekipa SKM Lot otwarcie przyznaje, że nie zamierza niczego sprawdzać, twierdząc… że tak będzie ciekawiej.

Pewne jest natomiast, że każdy z zespołów bardzo poważnie podchodzi do części artystycznej projektu, tak aby podbić serca zebranej w Gdyni publiczności. Mamy już choreografię wpisującą się w klimat panujący na dworcu. Będzie specjalna zapowiedź
z głośnika, turyści z walizkami i oczywiście przebój Ryszarda Rynkowskiego w tle
– mówi Daniel Skrzypkowski, kapitan drużyny SKM Lot. Filip Piątecki, pilot z ekipy Village People, dodaje: Zaangażowaliśmy dwójkę choreografów z Teatru Muzycznego, którzy przygotują dla nas choreografię na występ. Nasz pokaz będzie inspirowany teledyskiem Y.M.C.A. Oprócz tego 16 sierpnia możemy spodziewać się także m.in. koncertów rockowych, tańczących minionków, pokazów w stylu Gwiezdnych Wojen, czy nawiązań do prehistorii. Część występów jest jeszcze owiana tajemnicą, bądź pozostaje w fazie planowania. Póki co nie wiemy, co pokażemy. Dużo zależy od tolerancji reszty drużyny na, nie ma co ukrywać, moje dziwne i oryginalne pomysły – zdradza AgataSzalunas z Perły Bałtyku.

Do udziału w tegorocznej edycji konkursu zgłosiło się 684 drużyn z całej Polski, a do finału zakwalifikowano 40 najlepszych zespołów.

Finaliści rekrutują się z województw: pomorskiego (15 ekip), mazowieckiego (7), śląskiego (5) i wielkopolskiego (4). Udział w konkursie wezmą również zespoły z województwa kujawsko-pomorskiego (3), dolnośląskiego (2) małopolskiego (2), warmińsko-mazurskiego (1) oraz  lubuskiego (1).

Więcej informacji www.konkurslotowredbull.pl

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.

Zaloguj się