Gdyński Uniwersytet dla Dzieci – Wydział Artystyczny

Opublikowano poniedziałek, 14 września 2015, ostatnia aktualizacja wtorek, 15 września 2015 11:47:19

W Gdyni powstaje Wydział Artystyczny – bezpłatna uczelnia artystyczna dla dzieci. 27 września 2015 r. mali studenci otrzymają indeksy i legitymacje, będą słuchać wykładów i odwiedzać instytucje kultury, wezmą też udział w wydarzeniach towarzyszących, w czasie których będą tworzyć własne dzieła sztuki. W grudniu odbędzie się zbiorowa wystawa prac małych artystów.

Studiować będzie 75-osobowa grupa dzieci w wieku 6-8 lat zamieszkująca pięć miast partnerskich: Gdynię oraz miasta sąsiadujące, czyli Kosakowo, Puck, Rumię i Redę. Oferta uczelni skierowana jest szczególnie do dzieci pochodzących z rodzin wielodzietnych i mających utrudniony dostęp do edukacji pozaszkolnej. Wszystkie wydarzenia odbywające się w ramach projektu są bezpłatne. Uczelnia wesprze potencjał twórczy dzieci, pozwoli im zdobyć nie tylko wiedzę, ale i wzmocnić warsztat.
            W pierwszym semestrze planowana jest realizacja cyklu czterech wykładów odbywających się raz w miesiącu w Gdyńskiej Szkole Filmowej. Poprowadzą je: artysta-muzyk Tomasz Antonowicz, prof. Krzysztof Kornacki, dr hab. Joanna Puzyna-Chojka oraz dyrektor Muzeum Miasta Gdyni dr Jacek Friedrich.
            Uroczystemu otwarciu uczelni towarzyszyć będzie koncert Rodzinne jam session w Klubie Muzycznym UCHO, który odbędzie się 27.09.2015r., godz. 16:00. Do udziału w koncercie zapraszamy muzycznie utalentowane rodziny z Pomorza, by wspólnie, w rodzinnym gronie, muzykować i bawić się dzwiękami. Zgłoszenia można wysyłać na adres wydzialartystyczny@gmail.com. W zgłoszeniu naeży napisać kilka zdań o zamiłowaniach muzycznych rodziny i dołączyć krótki filmik, jak razem gracie, np. link do youtube, lub plik video.
            Projekt realizowany jest przez stowarzyszenie MAMY więcej i powstał przy wsparciu programu Gdynia Rodzinna – współorganizatora inicjatywy. „Uniwersytet dla dzieci to element projektu Gdynia Rodzinna. Wydział Artystyczny jest pierwszym, który powstaje. Zaproponowany program jest imponujący i wierzę, że dzieci będą zachwycone. Cieszy mnie również to, że organizatorzy do współpracy zachęcili naszych sąsiadów. Stworzyliśmy zatem projekt ważny dla całego regionu.” – mówi Beata Szadziul, pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. Rodziny. Wydział Artystyczny otrzymał również dofinansowanie z Wydziału Edukacji Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku.
 
Partnerzy projektu:
Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Emigracji, Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni, Gdyńska Szkoła Filmowa, Klub Muzyczny Ucho, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Zjednoczenie.com, Trefl SA, Wydawnictwo Dwie Siostry
 
Program wykładów:
27.09.2015 godz. 10:00 „Muzyka z krzesła” Tomasz Antonowicz, Gdyńska Szkoła Filmowa
17.10.2015 godz. 10:00 „Czy wiesz, jak powstało kino” prof. Krzysztof Kornacki, Gdyńska Szkoła Filmowa
14.11.2015 godz. 10:00 „Narodziny teatru” dr Joanna Puzyna-Chojka, Gdyńska Szkoła Filmowa
12.12.2015 godz. 10:00 „Obrazy i słowa. O ilustracji w książkach dla dzieci” dr Jacek Friedrich, Gdyńska Szkoła Filmowa
Dodatkowo studenci będą uczestniczyć w wydarzeniach towarzyszących – wystawach, spotkaniach, wrnisażach, będą odzwiedzać placówki kulturalne.
 
Jak zostać studentem uczelni:
1. Odwiedź nasz profil na facebooku: www.facebook.com/wydzialartystyczny
2. Przeczytaj regulamin i wyślij do nas prośbę o kartę zgłoszeniową na adres wydzialartystyczny@gmail.com
3. Stwórz własną wersję dowolonie wybranego dzieła sztuki i wyślij jego skan lub zdjęcie wraz z wypełnioną kartą na nasz adres: wydzialartystyczny@gmail.com

Więcej informacji na stronie:
http://artystyczny.edu.pl/

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.

Zaloguj się