Gdyńskie Centrum Filmowe

adres:
ul. Plac Grunwaldzki 2, 81-365 Gdynia
tel:
58 7818330, 58 66880
www:
gdynskiecentrumfilmowe.pl
Gdyńskie Centrum Filmowe to działające codziennie trzysalowe Kino Studyjne, Gdyńska Szkoła Filmowa, Galeria GCF, Restauracja Vertigo, Kawiarnia Fabuła, festiwale i wydarzenia artystyczne.
 
GCF: Kino Studyjne
 
W Kinie Studyjnym GCF znajdują się sale kinowe: Warszawa, Goplana i Morskie Oko. Nazwy nawiązują do dawnych gdyńskich kin i filmowych sentymentów gdynian. Podstawą repertuaru jest kino ambitne i artystyczne, z bogatą ofertą dla młodej widowni. W Kinie Studyjnym GCF można oglądać doceniane przez krytykę filmy fabularne, a także dokumentalne - polskie, europejskie, azjatyckie, bliskowschodnie, południowoamerykańskie, anglosaskie. Wiele z nich trafia rzadko lub wcale na ekrany popularnych kin. W kinie odbywają się pokazy filmów studyjnych i prezentacje twórczości młodych amatorów oraz studentów szkół filmowych.
Kino Studyjne GCF współpracuje z Siecią Kin Studyjnych i Lokalnych w Polsce oraz organizacją Europa Cinema. Wspólnie z innymi gdyńskimi instytucjami kultury organizuje filmowe przeglądy tematyczne.
 
GCF: edukacja dla profesjonalistów i entuzjastów
 
W Gdyńskim Centrum Filmowym funkcjonuje Gdyńska Szkoła Filmowa. Ten profesjonalny ośrodek edukacji od 2010 roku kształci studentów reżyserii filmowej. Dwuletnie studia obejmują 700 godzin zajęć praktycznych i teoretycznych w jednym semestrze. Kadrę profesorską stanowią najlepsi w Polsce wykładowcy sztuki filmowej, reżyserzy, aktorzy, scenarzyści, operatorzy filmowi, montażyści, producenci i teoretycy filmu: Jacek Bławut, Marcin Borchardt, Mirosław Bork, Sławomir Fabicki, Milenia Fiedler, Katarzyna Figura, Robert Gliński, Andrzej Jaroszewicz, Krzysztof Kornacki, Grzegorz Łoszewski, Paweł Łoziński, Juliusz Machulski, Filip Marczewski, Piotr Mikucki, Kamil Przełęcki, Mirosław Przylipiak, Sławomir Pultyn, Irena Siedlar, Leszek Starzyński.
Filmy dyplomowe absolwentów otrzymały kilkadziesiąt nagród, wyróżnień i nominacji na polskich i międzynarodowych festiwalach filmowych. Są wśród nich „Matka" w reż. Łukasza Ostalskiego, „Dzień babci" w reż. Miłosza Sakowskiego, „Olena" w reż. Elżbiety Benkowskiej, oraz "Koniec widzenia" w reż. Grzegorza Mołdy. Te dwa ostatnie były pierwszymi i, jak dotąd, jedynymi krótkimi metrażami z Polski, które zakwalifikowały się do konkursu filmów krótkometrażowych na Festiwalu Filmowym w Cannes.
Gdyńska Szkoła Filmowa, wspólnie z Uniwersytetem Gdańskim, prowadzi również kierunek: Wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej.
Gdyńska Szkoła Filmowa ma do dyspozycji nowoczesne sale wykładowe, świetnie wyposażone studia filmowe, montażowe i dźwiękowe, pracownię fotograficzną, bibliotekę, filmotekę. Całe profesjonalne zaplecze jest wykorzystywane również podczas kursów i zajęć dla młodzieży i dorosłych.
Renomowane Pomorskie Warsztaty Filmowe odbywają się w Gdyni już od 2006 roku. Ich uczestnicy biorą udział w każdym z etapów powstawania sceny w filmie fabularnym, od pomysłu do postprodukcji. Gdyńskie Warsztaty Operatorskie, organizowane od 2012 roku, skupiają się na pracy operatora obrazu i jego roli na planie filmowym.
Gdyńskie Warsztaty Scenariuszowe skupiają się na zagadnieniach konstruowania opowieści filmowej i budowy postaci, a także gatunkach i schematach dramaturgicznych. Szkolne Warsztaty Filmowe są propozycją dla młodzieży z wybranych szkół z Gdyni oraz Pomorza. Klub Gdyńskiej Szkoły Filmowej to z kolei cykl pokazów filmowych oraz dyskusji z twórcami: reżyserem, operatorem, scenarzystą, aktorami. Organizowane od 2013 roku spotkania klubowe mają charakter warsztatowy. W trakcie rozmowy analizowane są wszystkie aspekty realizacji oraz produkcji omawianego filmu.
 
Wokół kina: galeria i jeszcze więcej
 
Częścią Gdyńskiego Centrum Filmowego jest galeria, która prezentuje najciekawszych twórców fotografii i sztuk plastycznych. Na miejscu do dyspozycji miłośników kina jest również czytelnia scenariuszy filmowych. Jej kolekcja obejmuje obecnie ponad 100 tytułów z całego świata.
 
Z galerią połączona jest Winylownia, sklep oferujący unikatowe płyty winylowe.
Funkcje Gdyńskiego Centrum Filmowego, jako miejsca spotkań widzów i twórców, uzupełniają restauracja Vertigo i Kawiarnia Fabuła.

Lokalizacja

lokalizacja
Zobacz lokalizację

Opinie

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.

Zaloguj się