III Vademecum Filozoficzne

miejsce:
Cafe - Księgarnia Vademecum
adres:
ul. Świętojańska 5-7, 81-368 Gdynia
kiedy:
środa, 12 kwietnia 2017
godz. 18:00 - 20:00
ceny biletów:
wstęp wolny
Zapraszamy na kolejne Vademecum filozoficzne, które realizujemy w ramach projektu: "Wszystko jest filozofią - rozmowy niekontrolowane".

Oto tematy, które przygotowaliśmy z myślą o najbliższym dyskusyjnym spotkaniu, tradycyjnie rozpoczniemy je od głosowania:

1. Czy mamy wolną wolę?
2. Czy możliwe jest stworzenie / odkrycie naukowej "teorii wszystkiego"?
3. Czy może istnieć i funkcjonować społeczeństwo bez religii?

Nasz cykl to w pierwszej kolejności otwarte dyskusje filozoficzne realizowane w przestrzeni Cafe Księgarni Vademecum w Gdyni. Inspirację stanowi sprawdzona formuła Sokrates Cafe, w której uczestnicy na początku wybierają temat dyskusji w drodze głosowania. Rozmowa jest moderowana, uczestnicy starają się posługiwać zrozumiałym językiem, unikać specjalistycznego słownictwa i bezpośrednich odniesień do prac filozoficznych. Chodzi o filozofowanie zgodne z rozumem, "który jest najlepszym doradcą", jak mawiał Sokrates na ateńskim rynku. Taka formuła daje unikalną szansę na aktywizację osób, które na co dzień być może nie mają kontaktu z filozofią jako dyscypliną wiedzy.

"Wszystko jest filozofią - rozmowy niekontrolowane" to również seria spotkań z polskimi filozofami i naukowcami, którzy aktualnie zajmują się pracą akademicką i popularyzacją wiedzy w innej formie (książki, czasopisma naukowe).

Już 22 kwietnia, w Gdyńskie Centrum Filmowe / Galeria spotkamy się z doktorem Arturem Szuttą, adiunktem filozofii na Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego, redaktorem naczelnym czasopisma Filozofuj! Spotkanie obędzie się w ramach: 2017 Miasto Słowa 01 Weekend Literacki

A jeszcze w tym roku gościć będziemy w Gdyni między innymi: dr. Andrzeja Karalusa, dr Annę Dziedzic, prof. Marka Cichockiego, prof. Agatę Bielik-Robson, prof. Tomasza Swobodę, jak i naukowców związanych z Centrum Kopernika: dr. Łukasza Lamża i dr. Mateusza Hohola.

Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Gdyni.

Organizator: Miasto Gdynia, Fundacja Vademecum

Partnerzy: Centrum Kultury w Gdyni, Gdynia Kulturalna, Gdyńskie Centrum Filmowe, Konsulat honorowy Wielkiego Księstwa Luksemburga w Sopocie, Muzeum Miasta Gdyni, Teatr Gdynia Główna

Patroni Medialni: Radio Gdańsk S.A., Filozofuj, Teologia Polityczna, Tygodnik Powszechny, Machina Myśli, Kwartalnik Artystyczny Bliza, Fundacja Centrum Kopernika, Copernicus Center Press www.ccpress.pl, Filozofia w Praktyce, Gdyńska Strefa Kultury.

Lokalizacja

lokalizacja
Zobacz lokalizację

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.

Zaloguj się