Festyn z okazji Światowego Dnia Książki

miejsce:
Muszla koncertowa
adres:
ul. Plac Grunwaldzki, Gdynia
kiedy:
sobota, 22 kwietnia 2017
godz. 11:00 - 15:00

Biblioteka Gdynia zaprasza do uczestnictwa w festynie z okazji Światowego Dnia Książki, który odbędzie się w sobotę 22 kwietnia 2017 roku na Placu Grunwaldzkim w Gdyni (przy muszli koncertowej). Oferta festynowa przeznaczona jest dla dzieci, młodzieży oraz rodziców.

Wydarzenie realizowane jest w ramach projektu „Spotkajmy się w Śródmieściu” przez Stowarzyszenie „Koło Przyjaciół Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni” przy współpracy z  Miejską Biblioteką Publiczną w Gdyni.

Tektura, komiksy i coś jeszcze…

Podczas festynu prowadzone będą  różnorodne warsztaty. Wydarzenie otworzy lekcja pokazowa języka hiszpańskiego organizowana przez gdyńską szkołę La Mancha. Warsztaty zwieńczone zostaną głośnym czytaniem Don Kichota w oryginale.

Miłośników ilustracji z pewnością zainteresują warsztaty komiksowe, podczas których tworzone będą komiksy w formie stripu komiksowego o tematyce gdyńskiej. Ponadto zorganizowane zostaną warsztaty ilustratorskie. Poprowadzi je znana artystka – Katarzyna Cerazy, ilustratorka Pana Pierdziołka. Nietypową formą rozrywki będzie tworzenie instalacji z tektury w ramach warsztatów Hura Tektura.

– Hura Tektura to poruszające wyobraźnię warsztaty,podczas których można zarazić się bakcylem czytania i odkryć, że w każdym skrawku tektury,kryjesię jakiś jamnik, aciumpastyczny hipopotam albo Marian w pasiastych skarpetkach – zapowiadają organizatorzy.

Gratką dla miłośników dobrego brzmienia będą warsztaty bębniarskie przeprowadzone przez grupę Cocodjembe. W trakcie warsztatów uczestnicy poznają techniki gry na bębnach djembe (bębny prowadzące, solowe i akompaniujące) oraz dundun (bębny basowe i melodyjne). Uczestnicy usłyszą tradycyjne rytmy Afryki Zachodniej oraz wyzwolą w sobie twórczą energię pozwalającą na swobodne improwizacje.

Na warsztaty obowiązują zapisy pod adresem

promocja@bibliotekagdynia.pl

W mailu należy wpisać imię i nazwisko uczestnika oraz ew. numer kontaktowy do rodziców. Wszystkie warsztaty są darmowe i przeznaczone dla dzieci i młodzieży do 15 roku życia. Na pozostałe wydarzenia wstęp wolny.

Relaks z książką

Od godziny 11 do 15 przy muszli koncertowej na Placu Grunwaldzkim funkcjonował będzie punkt bookcrossinowy, a w obrębie Śródmieścia skorzystać będzie można z oferty Biblioroweru Biblioteki Gdynia.

– Wzorem ubiegłego roku chcemy zaprosić Państwa do wypoczynku na świeżym powietrzu, z książką w dłoni, na wygodnym bibliotecznym leżaku. Jest to propozycja szczególnie dla rodziców, ponieważ warsztaty w tym roku kierujemy do najmłodszych – mówi Natalia Gromow, dyrektor Biblioteki Gdynia.

Uczestnicy festynu będą mogli wziąć udział w animacjach teatralnych, samodzielnie wykonać literacką przypinkę, zaopatrzyć się w książki przy stanowisku księgarskim, a także zdobyć jedną z kilku nagród podczas organizowanych przez cały dzień konkursów.

Spotkanie z Michałem Rusinkiem

Gościem festynu będzie Michał Rusinek, autor wydanego w marcu przekładu „Nowych przygód Kubusia Puchatka”.

– Klasyczne opowiadania o Kubusiu Puchatku A.A. Milne’a kontynuowane są przez najlepszych pisarzy dla dzieci. „Nowe przygody Kubusia Puchatka” okraszone są pięknymi ilustracjami w stylu E.H. Sheparda, więc jest to dzieło nie tylko dobrze napisane i przetłumaczone, ale też wspaniale wydane graficznie. O kulisach prac nad tłumaczeniem opowie Michał Rusinek – mówi  Natalia Gromow.

Michał Rusinek urodził się w 1972 roku w Krakowie. Był sekretarzem Wisławy Szymborskiej, obecnie prowadzi fundację imienia poetki. Pracuje na Wydziale Polonistyki UJ, gdzie prowadzi wykłady z teorii literatury i retoryki. Jest tłumaczem z języka angielskiego, a także felietonistą.

Podróż do Afryki

Sobotnie popołudnie zakończy energetyczny koncert bębniarski. Dzięki zespołom Cocodjembe i Nandaloo uczestnicy przeniosą się w sam środek Afryki Zachodniej. Piękne kompozycje stworzone z naturalnych dźwięków dundunów, djembe, djabare oraz dzwonków zabiorą w podróż do korzeni muzyki i kolebki ludzkości.

Taniec afrykański i gra na bębnach może działać jak panaceum, które wyzwala radość, spontaniczność, pozwala odprężyć się i zbliżyć do swojej prawdziwej natury – mówią muzycy zespołu Nandaloo.

***

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich (Międzynarodowy Dzień Książki, Światowy Dzień Książki) – święto organizowane przez UNESCO, którego celem jest promocja czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej. Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w 1995 roku.