Inauguracja kampanii społecznej Gdyni Rodzinnej

miejsce:
Gdynia InfoBox OBSERWATORIUM ZMIAN
adres:
ul. Świętojańska 30, Gdynia
kiedy:
czwartek, 7 września 2017 - niedziela, 24 września 2017
godz. 10:30 - 11:30
Gdyńska kampania społeczna  Brzuchy przodem! - kobiety w ciąży maja pierwszeństwo przez cały rok  #brzuchyprzodem

Ciąża towarzyszy kobiecie przez krótki czas jej życia. Wiele ciężarnych usłyszało chociaż raz - "Bez przesady, ciąża to nie choroba". Ten czas mija i szybko zapominamy o przykrych sytuacjach. Wystarczy jednak, aby znajoma przyszła mama poruszyła temat. Mamy z łatwością przypominają sobie własne bolesne doświadczenia. Nawet te sprzed wielu lat…
Taki był początek naszej kampanii. Jedna z gdynianek opisała na znanym portalu społecznościowym swoją przygodę z autobusu… Ilość komentarzy innych mam zaskoczyła wszystkich… Nas też… Postanowiliśmy działać i wymyśliliśmy kampanię #brzuchyprzodem, by przypomnieć o tym miłym zwyczaju ustępowania miejsca w kolejce lub w autobusie.
 
Chcemy, aby przyszłe mamy czuły się w Gdyni szczególnie dobrze. Każdy z nas może wpuścić przed siebie stojącą w kolejce do kasy przyszłą mamę i wymagać tego od innych. A nazwa kampanii ma wywołać przyjemny uśmiech na twarzy”zachęca Beata Szadziul, pełnomocnik prezydenta ds. rodziny„Ponadto dla przyszłych mam mamy niespodziankę – specjalną przypinkę i naklejkę Brzuchy przodem – w ciąży mam pierwszeństwo. Warto mieć ją przy sobie by dać sygnał osobom wokół, że to szczególny czas w ich życiu, a naklejkę można zostawić w miejscu, w którym nas dobrze potraktowano.” – dodaje.
 
Najbardziej mamom doskwiera ten problem w kolejkach w sklepach, szczególnie tzw. hipermarketach, na dworcu, na poczcie czy urzędach. W komunikacji publicznej. Podczas wizyty u lekarza czy w aptece. Podczas wydarzeń plenerowych i w miejscach z dużym skupiskiem osób. Także w Kościele.
 
Apelujemy do mieszkańców miasta o to, by włączyli się do wspólnej kampanii społecznej poprzez:
  • Zwykłą, ludzką życzliwość wobec przyszłych mam.
  • O udzielanie im wsparcia i pomocy, gdy widzimy, że jej potrzebują.
  • O respektowanie prawa, które zapewnia mamom pierwszeństwo w przychodniach i aptekach (Ustawa z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”) oraz ustępując specjalnie oznakowane miejsca siedzące w komunikacji publicznej.
 
Nie wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że to chodzi o bezpieczeństwo kobiet w ciąży a nie wygodę.
 
  • Ciąża jest nieprzewidywalna. Może przebiegać spokojnie, mogą się też pojawiać różne nieprzewidywalne problemy.
  • U kobiet w ciąży układ krwionośny jest bardzo obciążony. Ich serce pompuje o wiele więcej krwi. To dlatego kobiety w ciąży mają problemy z obrzękiem, zdarzają się im zawroty głowy, czy niegroźne omdlenia.
  • Proporcje ciała kobiet w ciąży się zmieniają. Staje się to szybko i na stosunkowo krótki czas, więc organizm do końca się do tego nie dostosowuje. To może mieć wpływ na zaburzenia równowagi. Dlatego niektóre kobiety muszą unikać np. jazdy na rowerze czy właśnie długotrwałego stania w miejscu.
  • Przyszłym mamom doskwiera problem częstego korzystania z toalety, szczególnie po dłuższym chodzeniu, spacerowaniu lub staniu w miejscu.
  • Kobiety w ciąży powinny unikać lub skracać do minimum obecność w miejscach, gdzie łatwiej „złapać” przeziębienie.
  • Czasem przyszła mama nosi dwoje, a nawet troje i więcej dzieci.
  • Każde z wymienionych objawów jest bardzo różnie znoszone przez przyszłe mamy. Jedne znoszą je lepiej inne gorzej. I to wcale nie zależy od stanu ducha czy sprawności fizycznej, tylko od danej, indywidualnej ciąży.
 
Kontakt dla mediów:
www.gdyniarodzinna.pl – zakładka Brzuchy przodem – tam informacje jak aktywnie włączyć się do kampanii, gdzie odebrać przypinki, naklejki i plakaty.
Do pobrania na stronie wszystkie pliki graficzne.
 
Beata Szadziul – pełnomocnik prezydenta ds. rodziny
rodzina@gdynia.pl
 

Lokalizacja

lokalizacja
Zobacz lokalizację

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.

Zaloguj się

listopad

2017
pn wt śr czw pt sob nd
44 30 31 1 2 3 4 5
45 6 7 8 9 10 11 12
46 13 14 15 16 17 18 19
47 20 21 22 23 24 25 26
48 27 28 29 30 1 2 3