Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom - zapraszamy na bezpłatne webinarium

Opublikowano wtorek, 31 sierpnia 2021, ostatnia aktualizacja wtorek, 21 września 2021 14:51:43

10 września, czyli w Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom, zapraszamy wszystkich zainteresowanych na bezpłatne webinarium, które odbędzie się w ramach projektu „Kręgi na wodzie – widzę, rozumiem, działam”. Gdynia już od 2019 roku oferuje pomoc mieszkańcom, którzy musieli zmierzyć się z tematem śmierci samobójczej.

Wydarzenie odbędzie się w formule hybrydowej w Konsulacie Kultury w Gdyni przy ul. Jana z Kolna 25. Ze względu na obowiązujące obostrzenia w spotkaniach będzie mogła wziąć udział ograniczona liczba osób. Webinarium będzie też transmitowane online. 

Według statystyk Światowej Organizacji Zdrowia każdego roku blisko 800 tysięcy osób popełnia samobójstwo. To oznacza, że ktoś odbiera sobie życie średnio co 40 sekund. W Polsce samobójstwo popełnia ponad 5 tysięcy osób rocznie – to prawie dwa razy tyle, ile ginie w wypadkach samochodowych.
 
– Rozwiązania, które wdrażamy w Gdyni, stanowią pierwszą tego rodzaju próbę systemowego zajęcia się problemem samobójstw na poziomie samorządu – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. – Nasze działania mają na celu pełniejsze wsparcie rodzin, w których doszło do próby samobójczej, zarówno na poziomie interwencyjnym, jak i na poziomie późniejszej pomocy w formie terapii czy grup samopomocowych. Projekt zakłada też kompleksowy program obejmujący szkolenia dla nauczycieli, spotkania superwizyjne dla pedagogów realizujących profilaktykę zachowań samobójczych, spotkania psychoedukacyjne z rodzicami oraz warsztaty dla młodzieży uczącej się.

– To niezwykle ważne działania zwłaszcza w czasie trwającej pandemii i jej możliwych skutków, m.in. dotyczących kondycji psychofizycznej dzieci i młodzieży – dodaje Beata Szadziul, naczelnik Wydziału Polityki Rodzinnej Urzędu Miasta Gdyni. – Gorąco zachęcam do uczestnictwa w webinarium, szczególnie nauczycieli, pedagogów szkolnych i wszystkich specjalistów, którzy na co dzień pracują z dziećmi i młodzieżą.

– Projekt „Kręgi na wodzie – widzę, rozumiem, działam” rozpoczęliśmy już dwa lata temu, a w tym roku pozyskaliśmy na ten cel środki ministerialne – informuje Katarzyna Stec, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdyni. – Do dwóch grup wsparcia dla rodzin, asysty specjalisty w momentach, w których jest ona najbardziej potrzebna, dołączyliśmy ostatnio działania z obszaru profilaktyki. W efekcie nasza oferta pomocy dla osób w kryzysie suicydalnym stała się pełniejsza.    
 
Wydarzenie będzie podzielone na dwie części. Jedna z nich będzie przeznaczona dla wszystkich zainteresowanych mieszkańców, a druga dla specjalistów. Podczas spotkania uczestnicy dowiedzą się m.in.: czym jest kryzys samobójczy i gdzie szukać pomocy, co oferuje program „Kręgi na wodzie – widzę, rozumiem, działam” oraz jak pomóc osobie w kryzysie suicydalnym. Będzie można zadać pytania specjalistom (także na internetowym czacie) i umówić się na bezpłatną, indywidualną konsultację.

Transmisję online z wydarzenia będzie dostępna na kanale YouTube.

Dla osób chcących wziąć udział w wydarzeniu w formule stacjonarnej obowiązują zapisy. Liczba miejsc jest ograniczona.

Zapisy na część przeznaczoną dla mieszkańców Gdyni tutaj.
Zapisy na część przeznaczoną dla specjalistów tutaj

Ponadto 10 września w ramach wydarzenia mieszkańcy Gdyni będą mogli skorzystać z bezpłatnych konsultacji ze specjalistą (m.in. z psychologiem i z psychoterapeutą). Szczegółowe informacje i zapisy: od 7 do 9 września w godz. 10.00-13.00 pod numerem telefonu 58 663 03 35, podając hasło „KRĘGI NA WODZIE”. Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego decyduje kolejność zgłoszeń.

Projekt „Kręgi na wodzie – widzę, rozumiem, działam” jest realizowany przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Gdyni i współfinansowany ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej – „Od zależności ku samodzielności” – edycja 2021.

Polskie Towarzystwo Suicydologiczne objęło patronat nad wydarzeniem. Patronem medialnym jest Radio Gdańsk. 

Szczegółowe informacje na temat projektu „Kręgi na wodzie – widzę, rozumiem, działam” można znaleźć na stronie www.mopsgdynia.pl 
 

Program webinarium „Kręgi na wodzie – widzę, rozumiem, działam”


10 września, Konsulat Kultury w Gdyni, ul. Jana z Kolna 25

Część 1 – dla mieszkańców Gdyni szukających informacji i pomocy

9.00–9.10 – otwarcie webinaru,
9.10–9.40 – projekt „Kręgi na wodzie – widzę, rozumiem, działam” – co Gdynia ma do zaoferowania mieszkańcom w kryzysie suicydalnym? Prowadząca: dr Anna Andrzejewska-Cioch, koordynator projektu (MOPS w Gdyni),
9.40–10.25 – Kryzys psychiczny u młodzieży. Kiedy i jak rozpoznawać niepokojące sygnały zagrożenia zdrowia i życia. Prowadzący: dr Bartosz Karcz, psycholog, psychoterapeuta, (wykładowca SWPS w Sopocie),
10.25–10.40 – pytania od publiczności i odbiorców transmisji online.

Część 2 – dla specjalistów zainteresowanych tematem kryzysów samobójczych

11.00–11.10 – otwarcie drugiej części webinaru,
11.10–11.40 – projekt „Kręgi na wodzie – widzę, rozumiem, działam” – jak wspieramy mieszkańców Gdyni w kryzysie suicydalnym. Prowadząca: dr Edyta Sinacka-Kubik, psycholog, psychoterapeuta (MOPS w Gdyni),
11.40–12.30 – Próby samobójcze dzieci i młodzieży. O braku dobrych wspomnień i nadziei na przyszłość. Prowadząca: dr hab. Wioletta Radziwiłłowicz, prof. UG (wykładowca Uniwersytet Gdański),
12.30–13.15 – panel dyskusyjny z udziałem zaproszonych gości na temat „Samobójstwo – problem globalny? Jak Gdynia wspiera mieszkańców w kryzysach suicydalnych”.

 Ciemny pionowy plakat
Plakat zapowiadający konferencję „Kręgi na wodzie - widzę, rozumiem, działam” // mat. organizatorów.

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.

Zaloguj się