Nadchodzi święto dziecięcego kina

Opublikowano czwartek, 17 września 2020, ostatnia aktualizacja czwartek, 17 września 2020 11:17:20

​Charakterystyczny biały budynek Gdyńskiego Centrum Filmowego od pół dekady jest symbolem mądrego, często dalekiego od mainstreamu kina. Również tego kierowanego do najmłodszej widowni. Sobotnie poranki pod hasłem „Bajka w Centrum” to przegląd polskiej animacji. Organizatorzy nie zapominają także o widzach ze szczególnymi potrzebami. To dla nich są seanse tłumaczone na Polski Język Migowy (PJM) oraz przyciszone projekcje dla osób ze spektrum autyzmu. A pod koniec września będzie można obejrzeć filmy w ramach festiwalu Kino Dzieci.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci to wydarzenie skierowane do widzów od 4. roku życia oraz ich opiekunów. Ideą, jaka od początku przyświeca imprezie, jest udostępnianie szerokiej publiczności wartościowych filmów, które wyróżniają się walorami edukacyjnymi, artystycznymi oraz produkcyjnymi. To już 7. edycja wydarzenia, które w Gdyńskim Centrum Filmowym zagości w dniach 28 września-4 października.

Widownia Kina Dzieci, od startu festiwalu w 2014 roku do dziś, rozrosła się do ponad dwudziestu miast w Polsce. Publiczność każdej edycji zapoznaje się z międzynarodowymi produkcjami, które nie trafiły jeszcze do szerokiej dystrybucji. 

W Gdyńskim Centrum Filmowym (pl. Grunwaldzki 2) zostanie pokazanych dziewięć filmów pełnometrażowych (aktorskich i animowanych), które w Konkursie Głównym powalczą o nagrody Kwiatu Paproci, przyznawane przez składy jurorskie i ogólnopolską publiczność.

Program Festiwalu
 
28 września
10.00-11.30 – „Fritzi – przyjaźń bez granic”;

29 września
10.00-11.15 – „Ella Bella Bingo”;
12.00-13.10 – „Filonek Bezogonek”;

30 września
10.00-11.30 – „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Rabuś z pociągu”;
12.00-13.30 – „Halvdan – prawie wiking”;

1 października
10.00-11.30 – „Binti”;
12.00-13.30 – „Tarapaty 2”;

2 października
10.00-11.40 – „Szczęściara”;
12.00-13.40 – „Wszyscy za jednego”;

3 października
10.00-11.30 – „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Rabuś z pociągu”;
12.00-13.30 – „Fritzi – przyjaźń bez granic”;

4 października
10.00-11.30 – „Tarapaty 2”;
11.45-13.15 – „Wszyscy za jednego”.

7. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci odbędzie się w formie hybrydowej - zaplanowano projekcje stacjonarne w kinach oraz pokazy online.

Nowością w programie są dwie sekcje: „Europejskie kino dokumentalne” oraz „Kino Dzieci o wychowaniu”. Pierwsza z nich to wybór dokumentów poruszających bieżące zagadnienia i przybliżających życie młodych ludzi, a także otaczający ich świat. Druga zaś, to filmy dla widzów dorosłych wyselekcjonowane z myślą o ich walorach budujących kompetencje wychowawcze i rodzicielskie.

Co roku Kino Dzieci przybliża kinematografię wybranego rejonu. Po ubiegłorocznej podróży na Półwysep Apeniński, w tym roku, dzięki sekcji „Nad Bałtykiem”, festiwal obierze kurs na najlepszą kinematografię dziecięcą z Litwy, Łotwy i Estonii.

W tym roku w programie znajdzie się też druga sekcja narodowa: „Między fiordami – filmy z Norwegii”. Ten skandynawski kraj jest światowym liderem w produkcji filmów dla młodych widzów. Widzowie zobaczą przygody Kacpra i Emmy, perypetie Solana i Ludwika oraz ekranizacje przygód Tiril i Olivera, znanych czytelnikom „Biura Detektywistycznego nr 2”.

W programie 7. MFF Kino Dzieci nie zabraknie także ulubionych przez widzów sekcji: „Kina Dzieci z nosem w książkach” z bohaterami klasyki i najnowszej literatury przeniesionymi na ekran, „Krótkich historii” z zestawami animowanymi i aktorskimi krótkimi metrażami, „Panoramy”, czyli spotkań z bohaterami ubiegłej edycji oraz filmami dla młodych widzów, które pojawiły się w miesiącach poprzedzających festiwal. Po sześciu dotychczasowych edycjach mamy też dla widzów komplet wspaniałych tytułów w sekcji „Klasyka Kina Dzieci”, będącej selekcją ulubionych przez widzów filmów z wszystkich edycji festiwalu.

Więcej na stronie festiwalu kinodzieci.pl.

Organizatorem 7. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci i Kino Dzieci Industry jest Dział Edukacji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty.
Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasto st. Warszawa, Kreatywna Europa.
Partner Główny: Fundusze norweskie i EOG.
Patroni medialni: Co Jest Grane 24, Gazeta Wyborcza, Książki. Magazyn do czytania, Wysokie Obcasy, TOK FM, Wirtualna Polska, Nasze Miasto, Kino, Filmweb, Going, Lubimy Czytać, Czas Dzieci, Ładne Bebe, Sens, Zwierciadło.

Źródło: www.gdynia.pl

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.

Zaloguj się