Projekt "Bezpiecznie do szkoły #wGdyni" - książeczka i filmik

Opublikowano poniedziałek, 26 kwietnia 2021, ostatnia aktualizacja czwartek, 29 kwietnia 2021 10:23:45

Każdy dorosły wie ile przyjemności i radości może czerpać dziecko z samodzielnego poruszania. Od rowerków do biegania, przez hulajnogi, a kończąc na rowerach górskich czy szosowych rozwijamy swoje mięśnie, poprawiamy sprawność i dbamy o kondycję fizyczną. Zawsze jednak musimy pamiętać o bezpieczeństwie, bo to ono jest najważniejsze. Z tej prostej przyczyny powstał specjalny klip oraz książeczka, które pomogą najmłodszym mieszkańcom miasta poznać najważniejsze aspekty bezpiecznej podróży własnym środkiem transportu do szkoły i z powrotem.

Gdyńskie Centrum Sportu od wielu lat łączy sportowe oraz rekreacyjne aspekty jazdy na dwóch kółkach z promocją bezpiecznego poruszania się po drogach publicznych i ścieżkach rowerowych. Obecnie prowadzonych jest szereg projektów miękkich, które skierowane do grup docelowych w różnym wieku, mają przyczynić się do wzrostu liczby podróży pokonywanych ekologicznie, za pomocą roweru czy innych urządzeń transportu osobistego. Wymienić należy m.in.: skierowany do przedszkolaków „Odprowadzam sam”, rozpoczynający się lada moment „Rowerowy Maj” czy projekt adresowany do pracowników gdyńskich firm „Do pracy jadę rowerem”. Umiejętność poruszania się w przestrzeni miejskiej, gdzie nasze trasy rowerowe krzyżują się z chodnikami dla pieszych i skrzyżowaniami, po których jeżdżą samochody i pojazdy komunikacji miejskiej, jest wartością wspólną każdego z nich. Zagęszczenie pojazdów w mieście powoduje, że sfera bezpieczeństwa wymaga szczególnej uwagi.

Wychodząc naprzeciw wszystkim użytkownikom jednośladów, Gdyńskie Centrum Sportu przygotowało edukacyjny animowany film Bezpiecznie w drodze do szkoły oraz książeczkę edukacyjną pod tym samym tytułem, które pozwolą w atrakcyjny i przejrzysty sposób zapoznać dzieci z aspektami samodzielnego poruszania się.W animowanym dwuminutowym filmiku poznajemy historię roweru, o wdzięcznym imieniu Romek, i jego użytkownika Tomka, siostrę Zuzę oraz ich przyjaciół, którzy ze swoimi jednośladami zaprzyjaźnili się na dobre. Dowiadujemy się kto może poruszać się po ścieżkach rowerowych, a kto po chodniku. Przypominamy najważniejsze przepisy kodeksu ruchu drogowego, znajdziemy instrukcję w jaki sposób prawidłowo zabezpieczyć swój rower przed kradzieżą, a także znajdziemy wskazówki w jaki sposób należy się ubrać, by droga do szkoły przebiegała w komfortowy sposób w zależności od warunków.
– Akcja filmu dzieje się w Gdyni i na tym nam zależało, aby poprzez edukację od najmłodszych lat pokazać, że nasze miasto jest przyjazne rowerzystom, stale rozwijając sieć połączeń rowerowych między dzielnicami oraz tych w bezpośredniej bliskości szkół. Dzieci z radością odnajdą na filmie tak charakterystyczne miejsca, jak „rybki”, często odwiedzaną rodzinnie Kępę Redłowską, Gdyńskie Centrum Filmowe czy Pomorski Park Naukowo-Technologiczny. Nie brakuje też tak charakterystycznych oraz ekologicznych pojazdów transportu zbiorowego, jakimi są trolejbusy – podsumowuje klip Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

 

– Edukacja w zakresie bezpiecznego zachowania na drodze oraz przepisów je regulujących jest bardzo ważnym aspektem, który należy przypominać i utrwalać. Przekazanie go w przyjaznej oraz atrakcyjnej formie pozwala na łatwiejsze zapamiętywanie informacji i wykształcenie właściwych nawyków – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

 


Książeczka "Bezpiecznie w drodze do szkoły" to uniwersalne narzędzie służące jako narzędzie do edukacji dla rodziców, nauczycieli i liderów projektów rowerowych w naszym mieście.

Książeczka „Bezpiecznie w drodze do szkoły” to pokaźne kompendium wiedzy i, co można śmiało powiedzieć, niezbędnik każdego rowerzysty, który miłośnicy wiatru we włosach, powinni przestudiować przed wyruszeniem na pierwszą jazdę. W broszurze poruszone są takie pojęcia, jak: wyposażenie roweru, bezpieczeństwo, przygotowanie do jazdy czy pierwsza pomoc przedmedyczna. Wszystkie treści to zostały przedstawione w przyjazny dla oka i łatwy do przyswojenia wiedzy sposób.
– Mamy nadzieję, że książeczka „Bezpiecznie w drodze do szkoły” stanie się obowiązkową pozycją u każdego młodego rowerzysty, gdyż zawarte w niej informacje, zgodnie z powiedzeniem „czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”, dotyczą nie tylko najmłodszych, ale i tych, którzy do swoich firm dojeżdżają rowerami, a potem w weekendy wspólnie z całymi rodzinami wyruszają na swoich jednośladach na wycieczki po lasach lub nad morze – dodaje zastępca dyrektora Gdyńskiego Centrum Sportu Paweł Brutel.

 

Droga do szkoły może być przygodą. Książeczka uświadamia najmłodszym uczestnikom ruchu najważniejsze aspekty bezpieczeństwa w podróży.

Książeczka oraz film są materiałami wspierającymi projekty realizowane przez GCS. Są jednak uniwersalnymi narzędziami, które mogą być używane przez nauczycieli czy rodziców, którzy chcą w prosty sposób wprowadzić pociechy w sferę bezpiecznego poruszania się. Zachęcamy do pobierania i wykorzystania materiałów, które są dostępne na stronie www.gdyniasport.pl.

Wierzymy, że przygotowane przez nas materiały edukacyjne staną się furtką do wielkiej przygody, jaką może stanowić jazda rowerem, a każda wycieczka, podróż do szkoły czy zwykły przejazd staną się bezpieczne i przyniosą wiele satysfakcji.

Źródło: TUTAJ

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.

Zaloguj się