Gdynia - Miasto Przyjazne Dzieciom

Opublikowano poniedziałek, 5 września 2022, ostatnia aktualizacja środa, 7 września 2022 12:13:12

8 września 2022 roku Gdynia, jako pierwsze miasto w Polsce, otrzyma zaszczytny tytuł Miasto Przyjazne Dzieciom nadany przez UNICEF Polska. Z tej okazji Prezydent Wojciech Szczurek zaprasza do wspólnego świętowania. Wypatrujcie kolorowego autobusu, pełnego niespodzianek, który tego dnia odwiedzi gdyńskie dzielnice.

Ponadto czekają na Was rozmaite wydarzenia:
 
• Muzeum Miasta Gdyni
„Małe Wielkie Miasto” akcja happeningowa dla dzieci z okazji nadania Gdyni tytułu Miasta Przyjaznego Dzieciom. Spotkajmy się na schodach przed Muzeum Miasta Gdyni 8 września 2022 r. o godzinie 10.00 i wspólnie, za pomocą kredy, zaprojektujmy i narysujmy wielki plan Miasta Przyjaznego Dzieciom. Mile widziani najmłodsi, zarówno z grup szkolnych, jak i ci przyłączający się do akcji happeningowej z opiekunami. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Prosimy o pobranie bezpłatnego biletu w Muzeum Miasta Gdyni lub na stronie: https://bilety.muzeumgdynia.pl
 
Muzeum Emigracji
8 września br. Muzeum Emigracji umożliwi bezpłatne zwiedzanie wystawy stałej dla dzieci i młodzieży do 18 r.ż. Ponadto w Muzealnej Księgarni będzie można dostać zniżkę -20% na literaturę dziecięcą.
 
• Centrum Aktywności Seniora 
- Wystawa prac seniorów i dzieci z witomińskich przedszkoli, Miejski Klub Seniora Witomino, ul. Widna 8, w godzinach 9.00 – 15.00;
- Koncert piosenek dla dzieci w wykonaniu Grupy Bim Bam, Miejski Klub Seniora Chylonia, ul. Wawrzyniaka 4, godzina 15.00;
- Gry stare i nowe, towarzyskie i planszowe, Miejski Klub Seniora Wielki Kack, ul. Lipowa 15, w godzinach 12.00 – 15.00.
 
•  Wydziału Środowiska Urzędu Miasta Gdyni
- Spotkanie z pszczołami – w Amfiteatrze na Kamiennej Górze o godzinie 14.00 odbędzie się spotkanie z Panem Pszczelarzem Wojciechem Albeckim, który opiekuje się pasieką na dachu Urzędu Miasta Gdyni. Pan Pszczelarz opowie dzieciom o tym co dzieje się w ulu, jak powstaje miód, dlaczego owady zapylające są takie ważne i jak dzieci mogą o nie dbać.
- Ciapkowo przyjazne dzieciom 
12.30- 13.30 - oprowadzenie dzieci po schronisku dla bezdomnych zwierząt "Ciapkowo" połączone z prelekcjami - w programie: krótka historia Ciapkowa, prelekcja o tym jak zajmować się zwierzętami ze schronisk, jak można pomóc, jak zapobiegać bezdomności zwierząt, jak wygląda adopcja, potrzeby podopiecznych schroniska; poprowadzi Joanna Psuty, Joanna Janiak (uwaga! dzieci muszą być pod opieką osoby dorosłej). 
13.30-14.30 - spotkanie z kocim behawiorystą: pogadanka na temat magicznych zwierząt jakimi są koty - jak się nimi zajmować, na co zwracać uwagę, pytania-odpowiedzi; poprowadzi Adrian Meyer, Klaudia Staszak 
14.30- 15.30 - spotkanie z psim psychologiem: jak się zachować przy obcym psie, co zrobić gdy zaatakuje? Sygnały uspokajające, ostrzegawcze, czyli komunikacja z psem; poprowadzą Jarosław Florek, Anna Elgert 
 
• Biblioteka Śródmieście 
Gry i zabawy w Bibliotece Śródmieście, ul. Władysława IV 7-15, w godzinach 16.00 – 18.00. Świętujemy nadanie Gdyni tytułu Miasto Przyjazne Dzieciom. Zapraszamy rodziców z dziećmi w wieku 5-8 lat.
W trakcie wydarzenia: 
•  zaprojektujesz własną pamiątkową przypinkę  
•  zwiedzisz planetarium w bazie 
•  zrobisz własną zakładkę do książek 
•  pokolorujesz wielkoformatową kolorowankę „Magiczna Biblioteka”.
 
Dodatkowo dla chętnych czynny będzie escape room: Podążaj za białym królikiem!  
Wystartują dwie grupy:  
I grupa: start o 16.15 
II grupa: start o 17.15
 
• Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień
8 września specjaliści z Działu Profilaktyki OPITU zapraszają rodziców i ich pociechy w wieku od 6 do 14 lat na konsultacje rodzinne ze specjalistą w zakresie higieny cyfrowej i profilaktyki uzależnień od substancji. Konsultacje odbywać się będą w godzinach od 8.15 do 14.00 w Poradni Leczenia Uzależnień przy ul. Chrzanowskiego 3/5. Przed przyjściem należy zadzwonić i umówić ze specjalistą się na konkretną godzinę pod numerem 537-137-217. Przez cały dzień do dyspozycji dzieci i rodziców będzie dostępnych 3 specjalistów mających doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą. Szczegóły programu na stronie: poradzimy.net.
 
• Zespół Placówek Specjalistycznych
Festiwal Kolorów adresowany do dzieciaków z SPOT OGNISKO i SPOT LOGIN, a także dla chętnych dzieci z dzielnicy Gdynia Chylonia. W ramach wydarzenia przewidujemy między innymi warsztaty artystyczne, występy i warsztaty taneczne, zabawy sensoryczne z farbami i - oczywiście - bitwę na kolory. Aby wziąć udział wystarczy zgłosić się telefonicznie (58 664 33 66) lub mailowo (pwd@zpsgdynia.pl) i pamiętać o zabraniu ubrań na zmianę Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
Zespół Placówek Specjalistycznych, ul. Wejherowska 65, w godzinach 15.00 – 18.00.
 
• Centrum Nauki Experyment
Zespół CN Experyment przygotował dla wszystkich gości specjalne pokazy naukowe! W sobotę i niedzielę, 10 i 11 września na wystawach gdyńskiego centrum nauki na wszystkich chętnych czekać będą naukowe doświadczenia. Znikające kolory? Pasta dla słonia? A może eksperymenty z ciekłym azotem? Widowiskowe pokazy, zarówno w sobotę jak i w niedzielę, odbędą się trzykrotnie – o 11:00, 13:00 i 16:00. Świętujmy razem przyznanie tytułu Miasta Przyjaznego Dzieciom,  pamiętając, że wspólnie realizujemy zadania dla lepszej przyszłości dzieci oraz rodzin. 

• Muzeum Emigracji
8 września Muzeum Emigracji umożliwi bezpłatne zwiedzanie wystawy stałej dla dzieci i młodzieży do 18 r.ż.
Ponadto w Muzealnej Księgarni będzie możn dostać zniżkę -20% na literaturę dziecięcą. 

• Zarząd Dróg i Zieleni
Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni zaprasza grupy dzieci na:
1. Lekcję pokazową w bazie LIZUD dla około 20-osobowej grupy (pokaz sprzętu, możliwość zobaczenia samochodów do zadań specjalnych od środka, hali solnej)
2. Lekcję pokazowę w Centrum Zarządzania i Sterowania Ruchem TRISTAR dla około 20-osobowej grupy (możemy opowiedzieć o samym TRISTARZE, o sygnalizacji, tablicach zmiennej treści),
3. Spacer edukacyjny wokół obiektów hydrotechnicznych w lesie pomiędzy Witominem i Karwinami (wykład prowadzony przez dyrektora ZDiZ Michała Felona).
Termin: wrzesień lub październik.
Szczegóły do ustalenia z Panią Magdaleną Wojtkiewicz, tel.: 58 761 20 30, tel. kom.: 601 529 760, e-mail: m.wojtkiewicz@zdiz.gdynia.pl.
 
To będzie niezapomniany dzień!

Wszystkie wydarzenia znajdują się w naszym kalendarium.
 

Komentarze

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.

Zaloguj się